Czocha – niezwykłe miejsce

Na mapie Polski znajdziemy wiele różnorodnych miejscowości, które potrafią zachwycić swoim położeniem, widokami, architekturą czy też licznymi legendami. Czocha jest jedną z takich miejscowości, w której znajdziemy wszystko! Co takiego przyciąga tysiące turystów do tej niewielkiej miejscowości zlokalizowanej na zachodzie Dolnego Śląska? Czy rzeczywiście warto tutaj przyjechać z całą rodziną? Już na samym początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że dość często można usłyszeć również nazwę Sucha bądź Leśna. O ile Sucha jest alternatywną nazwą miejscowości, to Leśna oznacza już całą gminę, w której jednak główną atrakcją jest Zamek Czocha.

Historia Zamku w Leśnej
Początków okazałego zamku górującego nad okolicą szukać należy już w pierwszej połowie XIII wieku, kiedy to powstała tutaj pierwsza warownia graniczna z rozkazu króla Wacława I Przemyślidy. Była to co prawda niewielka warownia graniczna, która z czasem przeobraziła się do obecnego kształtu. Z ciekawostek należy wspomnieć, że w 1952 roku został tutaj zlokalizowany Wojskowy Dom Wczasowy, a tym samym aż do roku 1996 obiekt pozostawał nie tylko ukryty przed oczyma postronnych osób, ale nie występował na żadnej mapie! Obecnie zamek jest największą atrakcją okolicy, który wykorzystywany jest jako centrum hotelowo-konferencyjne. Organizowane są tutaj również liczne turnusy wczasowe dla dzieci i młodzieży zafascynowanych czarami i magią – Harrym Potterem. Malowniczy Zamek Czocha został już wielokrotnie doceniony przez polskich i zagranicznych filmowców – grał główną rolę między innymi w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Pierwszej miłości” czy chociażby w „Beyond Sherwood Forest”.

Podsumowując, Zamek Czocha to nie tylko miejsce wielu legend i nieodkrytych tajemnic, ale również miejsce, w którym można spędzić czas z rodziną i odpocząć. Okoliczne lasy zachęcają do spacerów, a bliskość Niemiec i Czech sprawia, że Czocha jest idealną bazą wypadową na dłuższe i krótsze weekendy.