Dlaczego warto zobaczyć Ślężę?

Urokliwe miejsce do jakich bez wątpienia można zaliczyć górę Ślężę stanowi świetny pomysł na weekendowy wypad z rodziną. Niezwykłe widoki, gęste zalesienie oraz niezwykle malownicze szlaki turystyczne powodują, że Ślęża jest jednym z głównych celów turystycznych mieszkańców Dolnego Śląska. Jest ona oddalona o jedyne 30 kilometrów od stolicy Dolnego Śląska, Wrocławia, a także bardzo blisko Świdnicy i Dzierżoniowa. U podnóża Ślęży leży miasto Sobótka, skąd można wyruszyć na szczyt góry kilkoma szlakami turystycznymi.

W historii, góra Ślęża stanowiła bardzo ważne miejsce kultu solarnego, który wg archeologów i historyków może sięgać nawet epoki brązu. Historycy wciąż spierają się o to, które ludy jako pierwsze osiedliły się w okolicach Ślęży. Najczęściej mówi się o Germanach i Słowianach, gdyż po dziś dzień możemy odnaleźć na szlaku pozostałości archeologiczne po obu kulturach. Jako miejsce kultu, góra była uważana przez pierwotne plemiona, jako miejsce święte, dlatego do dziś mówi się o niej, jako o śląskim Olimpie. Podczas przechadzki różnymi szlakami prowadzonymi na szczyt góry możemy natknąć się na wiele ciekawych zabytków archeologicznych, które utrzymały się w bardzo dobrym stanie. Można do nich zaliczyć skalne posągi kultu tj. Pannę z rybą, Niedźwiedzia, Dzika, Mnicha oraz pomnik przedstawiający Grzyb. Podczas turystycznej przechadzki odnajdziemy też ciekawe fragmenty wałów o długości 12 metrów, a także wyjątkowe posągi przyozdobione ukośnym krzyżem, uznawanym przez naukowców za jeden z dowodów na występowanie w tym miejscu kultu solarnego.

Góra Ślęża liczy 717,5 m.n.p.m i jest to najwyższy szczyt masywu Ślęży. Na szczycie góry znajdziemy Dom Turysty PTTK, w którym możemy posilić się po meczącej wędrówce, a także zabytkowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny zbudowany tu na pozostałościach murów warowni Hus pamiętającej czasy księcia świdnicko- jaworskiego Bolka II Małego. Pozostałości po tej budowli można podziwiać w podziemiach i kryptach kościoła.

image sources

  • sleza: By Adam Dziura (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons