Po Wenecji pociągiem, nie gondolą

Można powiedzieć o Wenecji dużo: że jest pięknym miejscem, że dużo tu wody, że jest w samym sercu Polski… Zaraz, zaraz! W Polsce? A tak, bo właśnie o naszej rodzimej Wenecji opowiemy.

Wenecja to mała wieś w powiecie żnińskim (Rzym i Paryż także należą do tego powiatu). Pewnie nie wyróżniałaby się niczym spośród 43068 wsi w Polsce. Jest w niej jednak coś specyficznego – Muzeum Kolei Wąskotorowej. Posiada fascynujące eksponaty: stara lokomotywa, wagony do przewozu węgla, drezyny czy zwrotnice. Wszystkiego można dotknąć, wszędzie można wejść. Raj dla każdego ciekawskiego dziecka. Do tego ten wiatr we włosach podczas podróży kolejką wąskotorową! Linia jest czynna i kursuje od wiosny do jesieni i przewozi rocznie nawet 100 tys. turystów.

Wenecja słynie jeszcze z jednej rzeczy: pięknego zamku. Wieś została założona przez ród Nałęczów i przez jakiś czas nosiła trywialną dość nazwę Mościska, jednak jeden z członków rodu, Mikołaj Nałęcz, po powrocie ze studiów w Europie zmienił jej nazwę właśnie na Wenecję, na cześć włoskiej miejscowości o tej samej nazwie. W celach obronnych zbudowano w niej zamek, który można po dziś dzień podziwiać, mimo, iż nie pozostało wiele z lat jego świetności.

Jeśli już będziecie w tej okolicy, to warto zwiedzić jeszcze Biskupin. Chyba mało kto nie słyszał o tej największej osadzie kultury łużyckiej na ziemiach polskich. Została doskonale zrekonstruowana, a coroczne letnie inscenizacje życia z czasów jej świetności powodują, że odwiedza ją wielu turystów. Żeby było ciekawiej do Wenecji możemy dojechać kolejką wąskotorową z Rzymu, przez Biskupin. Niestety do Paryża nie dacie rady, ale zawsze można tam podjechać samochodem, bo też jest w pobliżu. Ach, ależ ten świat mały!

Jeśli wiec dostaniecie kartkę z wakacji z Wenecji, a na obrazku będzie znajdować się nie jakiś kanał, gondola czy gondolier, a dumna stara lokomotywa, to wiedzcie, że nadawca był w Wenecji, ale u nas, w Polsce. I bardzo dobrze się tam bawił.

image sources

  • wenecja: By Urząd Miejski w Żninie (www.um.znin.pl) [GPL (http://www.gnu.org/licenses/gpl.html)], via Wikimedia Commons