Nieborów – malownicze miejsce w centrum Polski

Województwo mazowieckie prezentuje szereg małych, niezwykle malowniczych miejscowości. Do jednej z nich, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, należy Nieborów. Ta mała wieś położna w centrum Polski, między Łowiczem a Skierniewicami, prezentuje się niezwykle atrakcyjnie z uwagi na walory turystyczne.

Odrobina historii
Głównym punktem turystycznym Nieborowa jest niewątpliwie zespół pałacowo-parkowy, który obecnie jest pod pieczą Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac na przełomie stuleci był wielokrotnie przebudowywany za sprawą nowych właścicieli. W pierwotnej drewnianej formie został wybudowany już w średniowieczu. Następnie w latach 1690-1696 doczekał się stylu gotycko-renesansowego, który obecna rezydencja prezentuje do dnia dzisiejszego. Stało się tak za sprawą arcybiskupa Michała Radziejowskiego. Kolejni spadkobiercy sukcesywnie odsprzedawali majątek. Rozkwit posiadłości nastąpił za sprawą Michała Kazimierza Ogińskiego, Michała Hieronima oraz Heleny z Przeździeckich Radziwiłłów, która była twórczynią także pobliskiej Arkadii. Pałacowe wnętrza doznały wówczas renowacji, nadano im charakter rokoka i klasycyzmu. Po śmierci Ogińskiego posesja zaczęła podupadać. Kolejni dziedzice prowadzili spory o ziemię. Zygmunt Radziwiłł odsprzedał Arkadię francuzom oraz roztrwonił resztę majątku. Dopiero Michał Radziwiłł, któremu uprzedni właściciel przekazał tereny, okazał się być godnym gospodarzem. Przywrócił on dawną świetność rezydencji oraz odkupił Arkadię. Ostatni właściciele posiadłości to Janusz Radziwiłł oraz jego syn Edmund Radziwiłł z żoną Izabelą. Za czasów okupacji hitlerowskiej brali oni czynny udział w siatce oporu. W okresie międzywojennym pałac nieborowski był słynnym miejscem spotkań znanych osobistości.

Dlaczego warto się tam wybrać?
Park w Nieborowie otaczający pałac, swoją efektywnością zachwyci każdego. Jest on połączeniem parku krajobrazowego oraz ogrodu w stylu francuskim. Już po przekroczeniu progu bram daje się odczuć niesamowity klimat dawnych czasów. Uwagę przykuwają dwa ogromne platany, które zostały zasadzone około 1770 roku, jako pierwsze w Polsce. Oprócz niezwykle bogatego wnętrza pałacu, warto obejrzeć mniejszą i większą oranżerię, dawny browar, oficynę, stajnię i wozownię. W północnej części parku uwagę przykuwa malowniczy staw ze strumieniem, w pobliżu którego można odpocząć na ławkach. Spotkamy tam rzadki gatunek rośliny zwanej wolfią bezkorzeniową, która jest najmniejszą rośliną kwiatową na świecie. Na terenie możemy także zobaczyć liczne rzeźby i lapidaria. Przez środek parku biegnie aleja lipowa, która prowadzi do zwężonego prześwitu dającego wrażenie jakoby park był znacznie dłuższy niż w rzeczywistości. Ciekawostką jest, iż w kompleksie tym nakręcono kilka filmów oraz seriali, m.in. „Akademia Pana Kleksa”, „W krainie władcy smoków”, „Sherlock Holmes i Doctor Watson”.
Oprócz zespołu pałacowo-parkowego, Nieborów oferuje punkty gastronomiczne oraz gospodarstwo agroturystyczne, gdzie można skorzystać z nauki jazdy konnej.