Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny znajduje się w województwie lubelskim, nad Wisłą, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1927 roku, liczy około 3,5 tysiąca mieszkańców i zajmuje powierzchnię około 30 km2. Kazimierz Dolny historycznie leży w Małopolsce i zaliczany jest to trójkąta turystycznego Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów.

Na terenie miasta znajduje się port jachtowy i pole namiotowe. Kazimierz Dolny został założony przez Kazimierza Wielkiego. Pierwsze prawa miejskie zostały nadane w pierwszej połowie XIV wieku. Miasto mogło rozwijać się dzięki Wiśle (transport zboża z południa kraju na północ). Rozwój turystyczny miasteczka nastąpił w latach 90-tych XIX wieku. Zaczęły powstawać restauracje i pensjonaty. Po II wojnie światowej Kazimierz został odbudowany.

Centralną częścią miasta jest Rynek, który najczęściej można zobaczyć na fotografiach i obrazach. W okresie wakacyjnym można tu spotkać spacerujących turystów, zapełnione przyjezdnymi ogródki, a także artystów malujących obrazy. Na samym środku Rynku znajduje się studnia, z której w przeszłości czerpana była woda. Rynek wybrukowany jest kocimi łbami. Otoczony jest kamieniczkami (najciekawsze kamienica braci Przybyłów i kamienica Gdańska). Tuż obok ryku znajduje się wzgórze z białym kościołem św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja (Kościół św. Farny). Kościół powstał w 1325 roku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Kościół został zniszczony w połowie XVI wieku przez pożar, a następnie odbudowany w renesansowym stylu. Podczas wizyty w Kazimierzu warto zobaczyć również Zamek, który wzniesiono około 1341 roku. Powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego i miał spełniać funkcję obronną. Zamek zburzono podczas potopu szwedzkiego. Do zamku od zachodniej strony przylega wieża (Baszta) o wysokości 20 metrów. Inną ciekawą atrakcją Kazimierza jest Góra Trzech Krzyży. Krzyże stoją tu od 1708 roku i upamiętniają epidemię cholery. Z Góry Trzech Krzyży roztacza się widok na miasto. Można zobaczyć m.in. Rynek, Wisłę, Kościół Farny, zamek w Janowcu.