Puławy

Puławy położone są nad Wisłą, w zachodniej części województwa lubelskiego. Puławy leżą na terenie Niziny Mazowieckiej, niedaleko Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1906 roku, zajmuje powierzchnię około 50 km2 i liczy około 50 tysięcy mieszkańców.

Miasto jest znanym ośrodkiem przemysłowo-naukowym. Znajduje się tu m. in. Państwowy Instytut Weterynaryjny. W bliskiej odległości od miasta znajdują się liczne atrakcje turystyczne: szlaki rowerowe, wąwozy lessowe, rezerwaty przyrody (Piskory, Czapliniec, Krowia Wyspa). W zimie można korzystać ze stoków narciarskich w Rąblowie i Parchatce. Puławy należą do trójkąta turystycznego Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów.

Podczas wizyty w mieście warto zobaczyć m.in. Most im. Jana Pawła II, który został oddany w 2008 roku. Jest to największy most łukowy w Polsce o długości 1038 m i rozpiętości przęsła łukowego 212 m. Jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta jest zespół pałacowo-parkowy książąt Czartoryskich, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku i inicjatywy Izabeli ks. Czartoryskiej. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków m. in. Pałac Czartoryskich, który był często przybudowywany. Pałac składa się z kilku sal: balowej, kolumnowej, rycerskiej, gotyckiej, kamiennej. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego mieści się również Dom Gotycki zbudowany na fundamentach pawilonu ogrodowego z XIX wieku w stylu angielskim.

Warto zobaczyć również Świątynię Sybilli. To pierwsze muzeum narodowe, gdzie gromadzone były pamiątki narodowe. W odległości krótkiego spaceru znajduje się Domek Grecki. Dawna oranżeria, która posiada czterokolumnowy portyk. Na terenie parku można zobaczyć Pałac Marynarki, który został wybudowany w czasach Marii Wirtemberskiej. Dziś znajduje się tu oddział Instytutu Ogrodnictwa i Kwiaciarstwa. Z zabytków sakralnych należy wymienić Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to dawna kaplica pałacowa. Został wzniesiony w 1803 roku i swym wyglądem przypomina rzymski Panteon.