Świebodzin – ciekawe miasteczko zachodniej Polski

Świebodzin został zapamiętany jako polskie Rio de Janeiro. Bynajmniej nie z powodu pięknego położenia. Chodzi oczywiście o osławiony nie tylko w Polsce pomnik Chrystusa Króla. Jednak Świebodzin ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko ów monument położony na obrzeżach miasta. Dlatego warto zajrzeć do Świebodzina!

Jest to miasto położone na Pojezierzu Łagowskim. Wokół znajdziemy wiele urokliwych jezior (choćby Niesłysz), ale i samo miasto posiada kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. W centrum miasta zachowało się kilka ciekawych zabytków. Najlepiej zachowanym, bo i wciąż użytkowanym, jest kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, zwany przez mieszkańców „Dużym”. Pochodzi on z XV wieku, a zbudowany został w stylu późnogotyckim. W niedalekiej odległości odnaleźć można „Mały” kościół, czyli zbudowany w XIX wieku budynek, w którym niegdyś mieściła się parafia protestancka. W okolicy znajduje się także kamienna baszta z XIV wieku, jak i pozostałości murów obronnych, które są podobnie datowane.

Będąc w centrum, warto również zajrzeć do ratusza miejskiego, w którym mieści się Muzeum Regionalne. Sam ratusz również jest budynkiem zabytkowym. W okolicy rynku odnaleźć można również wiele domów i kamienic, które są zabytkowe, a daty ich powstania sięgają nawet XVIII wieku. Melomani mogą usiąść na ławeczce Czesława Niemena, zaś miłośnicy dobrej kawy mogą wstąpić do uroczej kawiarni Mimoza, która znajduje się w pobliżu ratusza. Kilka razy w roku w Muzeum Regionalnym odbywają się kameralne koncerty jazzowe, a przy Domu Kultury od kilku lat z sukcesem rozwija swoje działanie Świebodzińska Orkiestra Dęta. W Domu Kultury można również obejrzeć ciekawe przedstawienia teatralne, jak i najnowsze produkcje kinematograficzne. Co roku w miesiącach letnich odbywają się Dni Świebodzina, podczas których oprócz koncertów znanych gwiazd, odbywają się również działania mające na celu promowanie lokalnych grup muzycznych i artystycznych.

Świebodzin więc to nie tylko pomnik, lecz miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Choć jest położone obok bardzo ruchliwych tras, zachowało atmosferę małego, cichego miasteczka.