W krainie jezior – Łagów

Gdy mówimy o polskich jeziorach, na myśl przychodzą nam nie bez powodu Warmia i Mazury. Istnieje jednak wiele innych miejsc w naszym kraju, które są przyozdobione przepięknymi jeziorami. Jednym z takich miejsc jest Łagów – wieś położona w województwie lubuskim, niedaleko Świebodzina. Choć miejscowość ta jest wsią, ma miejski charakter. Znajduje się tu wiele sklepów, marketów, ośrodków wypoczynkowych oraz hoteli, więc zaplecze turystyczne miejscowości jest imponujące. Nie jest to dziwne, gdyż Łagów od dziesięcioleci jest gorącym miejscem na mapie województwa.

Sama miejscowość jest niezwykle urokliwa. Posiada piękną zabudowę, a atmosfera w centrum przywodzi na myśl niewielkie niemieckie miasteczka. Jednak główną atrakcją architektoniczną jest pięknie zachowany Zamek Joannitów wraz z murami obronnymi, który został zbudowany w XVII wieku. Dziś znajduje się tam hotel, który oferuje organizację imprez okolicznościowych, więc wiele par młodych decyduje się na to, by właśnie w tym miejscu zorganizować wesele. Tuż obok zamku znajduje się mały kościółek parafialny pod wezwaniem Jana Chrzciciela, który został wzniesiony w XIX wieku.

Za zamkiem znajduje się niewielki park i przepiękne jezioro rynnowe – Jezioro Trześniowskie. Wokół jeziora rosną lasy, zaś woda ma przepiękny, rzadko spotykany kolor. Część lasów należy do rezerwatu przyrody. Na zboczach przy jeziorze możemy również odnaleźć poniemiecki cmentarz, który jest ukryty w lesie. To miejsce naprawdę piękne i warto je odwiedzić.

W pobliżu Zamku Joannitów znajduje się również Amfiteatr, w którym co roku odbywa się Lubuskie Lato Filmowe. Łagów słynie również z organizacji innych imprez kulturalnych, takich jak Zlot Motocyklowy, plenery malarskie, Majówka, podczas której odbywa się zlot miłośników Malucha, festyny rodzinne, a także wiele innych, mniejszych wydarzeń, które są otwarte dla każdego.

Łagów jest doskonałym miejscem zarówno na odpoczynek wakacyjny, jak i na urlop jesienią czy zimą. Osoby kochające aktywność fizyczną mają możliwość wynajęcia sprzętu, którym będą mogli popływać po okolicznych jeziorach, zaś osoby ceniące sobie spacery odnajdą tu wiele ciekawych miejsc na taką formę relaksu.