Niedzica – perła Pienin

Niedzica i malowniczo położony nad jeziorem Czorsztyńskim zamek Dunajec to obowiązkowy do odwiedzenia punkt dla wszystkich, którzy spędzają urlop w Pieninach. Szczególnie warto udać się tam w okresie między majem a październikiem, kiedy po jeziorze kursuje statek.

Niedzica, choć jest wsią, z uwagi na swoje przepiękne położenie i charakterystyczne zabytki odwiedzana jest co roku przez tysiące turystów. Jej początki sięgają XIII wieku. To w Niedzicy na początku tego roku miało miejsce nieformalne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego oraz Viktora Orbána.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem tego rejonu jest zamek Dunajec z XIV wieku. Znajduje się on w miejscowości Niedzica – Zamek i jego część jest dostępna dla zwiedzających. Możliwe jest również wynajęcie pokoju. Ciekawostką jest, że w zamku mieszkają na stałe cztery osoby. Pod jego górną częścią podobno więziony był Janosik, a chętni nawet dzisiaj mogą zakuć się w prawdziwe dyby. W cenie biletu, oprócz zamku górnego, zwiedzić można również wozownię, a za dodatkową opłatą spichlerz ze sztuką ludową Spisza.

Inne warte do odwiedzenia miejsca to zabytkowy kościół św. Bartłomieja, piętrowy spichlerz z murowaną piwnicą z XVIII wieku oraz budynek dawnej celnicy na grzbiecie Tabor, a także prywatny cmentarz Salamonów pod skałą Groby.

Będąc w Niedzicy należy koniecznie wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym po zbiorniku Czorsztyńskim, który powstał nad zalanym korytem rzeki Dunajec. Po zalewie od maja do października o pełnych godzinach pływa statek Harnaś. W czasie 50-minutowego rejsu na pewno nie grozi nam nuda. Można skorzystać z kawiarni, wysłuchać historii zbiornika, a z pokładu podziwiać cudowne widoki – zamek Dunajec, ruiny zamku Czorsztyn, skansen czy 56-metrową zaporę wodną w Niedzicy.

Niedzica ma spore zaplecze turystyczne. M.in. na Polanie Sosny, między Dunajcem a szosą w kierunku Łysej nad Dunajcem, jest osada turystyczna, a w niej restauracja, dwa pensjonaty, przystań wodna z wypożyczalnią i ośrodek narciarski.