Pułtusk – urocze miasto nad Narwią

Pułtusk to niewielkie miasto położone nad rzeką Narwią, na północy województwa mazowieckiego. Miejscowość, która liczy około 20 tysięcy mieszkańców, jest nazywany polską Wenecją, a kiedy indziej – kosmosem Mazowsza. Najdłuższy brukowany rynek w Polsce to tylko jedna z perełek Pułtuska. Co jeszcze można tam zobaczyć?

Stare Miasto
Starówka Pułtuska to niezwykle urokliwa „wyspa”, otoczona wijącą się Narwią, pełna zakamarków i zabytkowych budowli. Warto przespacerować się 400-metrowym brukiem (prawdopodobnie najdłuższym w Europie) – to właśnie przy nim znajdziemy najbardziej wartościowe zabytki miasta. Jest to przede wszystkim Ratusz, który po przebudowach z XVII wieku nieco zatracił swój średniowieczny klimat. Pozostała w nim jednak wieża z XV wieku, świadcząca o długowieczności miasta. Niesamowitą historię stanowi gigantyczny deszcz meteorytów, który przeszedł przez Pułtusk w 1868 roku. Zebrane eksponaty wypełniły muzea geologiczne na całym świecie, część z nich trafiła do Muzeum Regionalnego, mieszczącego się właśnie w pułtuskim Ratuszu. Przy rynku znajdziemy również szereg zabytkowych kamieniczek oraz gotycką kolegiatę. Wnętrze obiektu sakralnego z połowy XV wieku, a w szczególności jego sklepienie, zachwyci każdego miłośnika tego typu budowli. Podczas dalszej wędrówki znajdziemy dawną rezydencję biskupów płockich, a obecnie Dom Polonii. Budynek gotycki, przebudowany w XVII wieku jest pięknie umiejscowiony nad brzegiem Narwi.

Pułtusk od zielonej strony
Po zwiedzaniu Starego Miasta czas na wypoczynek na łonie natury. Niedaleko Domu Polonii znajdziemy wspaniałą plażę nad Narwią. To dobre miejsce do wyciszenia się, a także obserwacji flory i fauny tego rejonu Polski. Ogromną atrakcję stanowią rejsy gondolą po Narwi. Przepływanie pod licznymi mostkami przypominać może włoską Wenecję. Miłośnicy pieszych wędrówek korzystają z integracyjnej ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej „Nasz las”. Trasę podzielono na dwa warianty. Pierwszy, krótszy o długości 800 m przeznaczony jest dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Dłuższy wariant, mający 5500 km, to kwintesencja natury oraz edukacji ekologicznej.

image sources

  • pultusk: By Jędrycha (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons