Sulejówek

Sulejówek jest miastem położonym w województwie mazowieckim. Sulejówek zaliczany jest do aglomeracji warszawskiej. Miasto zajmuje powierzchnię około 19 km2 i liczy około 19 tysięcy mieszkańców. Sulejówek położony jest około 20 kilometrów na wschód od centrum Warszawy. Miasto położone jest przy trasie kolejowej Moskwa – Berlin i drodze krajowej Świecko – Terespol, na pograniczu Wysoczyzny Kałuszyńskiej i Równiny Wołomińskiej. Graniczy z dzielnicą Warszawy Wesołą, Zielonką, gminą Halinów i Wiązowna. W mieście można pospacerować zadrzewionymi alejami, przy których znajdują się zaniedbane wille pochodzące z lat 30 XX wieku.

Początki Sulejówka sięgają XV. W okresie międzywojennym z miastem związani byli: Stanisław Grabski, Maciej Rataj, Ignacy Jan Paderewski, Marszałek Józef Piłsudski, którego pomnik znajduje się w centrum miasta. We wrześniu 1939 roku Niemcy spacyfikowali mieszkańców i zamordowali około 100 osób. Tutejsza młodzież uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Głównymi zabytkami miasta jest zespół willowy przy ulicy Oleandrów, który składa się w willi „Milusin”, „Bzów” i „Drewniak”. Drugą ciekawą atrakcją Sulejówka jest Dworek „Siedziba” przy ulicy 11 Listopada, wzniesiony w 1911 roku. Warto odwiedzić Muzeum Józefa Piłsudskiego, które znajdują się w dworku „Milusin”. Muzeum Józefa Piłsudskiego spełnia funkcję wystawienniczą, edukacyjną i animacyjną. Obiekt w ostatnich latach został wyremontowany i dostępny dla zwiedzających. W budynku można zobaczyć meble, sprzęty, a także fragment pomnika autorstwa Alfonsa Karnego. Dworek został zaprojektowany przez Kazimierza Skórewicza. Piłsudski mieszkał w dworku w latach 1923-1926. Po jego śmierci w dworku mieszkała wdowa z córkami. W latach 50-tych XX wieku dworek znalazł się w rękach ambasady ZSRR. Po 1956 roku funkcjonowało tu przedszkole. Od 2000 roku obiekt należy do Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego.

Znaczną część powierzchni Sulejówka zajmują lasy i parki (1/3 powierzchni). W 1992 roku miasto zostało uznane obszarem chronionego krajobrazu.

image sources

  • sulejowek: By Film07 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons