Śląski Wawel, polichromie i secesja. Wszystko w niewielkim Brzegu

W połowie drogi z Wrocławia do Opola znajduje się Brzeg. Warto zajrzeć do tego starego miasta (prawa miejskie uzyskał już w 1248 r.), bo napotkamy tu szereg unikatowych zabytków, a i pięknych widoków nie zabraknie. Jednym z najcenniejszych zabytków jest wspaniały zamek. Wybudowany przez Książąt Brzeskich, zwany jest często śląskim Wawelem. Nic dziwnego, gdyż jest to wspaniały przykład renesansowej budowli z przepięknymi krużgankami na dziedzińcu. Podziw wzbudzają też renesansowe rzeźby na portalu bramy wjazdowej do zamku. To figury polskich królów oraz śląskich książąt piastowskich. W samym zamku mieści się obecnie Muzeum Piastów Śląskich z wieloma unikatowymi zbiorami.

Kolejną perłą wśród brzeskich zabytków jest kościół Podwyższenia Krzyża Św. Barokowa, nieco ascetyczna bryła kryje wspaniałe polichromie. Tu zaczyna się też Trasa Śląskich Polichromii, wiodąca przez kościoły w okolicznych miejscowościach (m.in. Małujowice i Strzeliniki). Do niezwykłości należy zaliczyć ruchomą Pietę, którą można ubierać. Okazuje się też, że rzeźba ma prawdziwe ludzkie włosy.
Drugim kościołem, którego nie wolno przegapić, jest kościół Św. Mikołaja. To jedna z największych gotyckich świątyń na całym Śląsku. Wysokość sklepień dochodzi do 30 m, a niezwykłego klimatu dodają barwne witraże.
Kilka chwil trzeba spędzić na brzeskim Rynku, który jest częścią średniowiecznego założenia miejskiego, doskonale dziś zachowanego. Otaczają go ciekawe kamieniczki, wśród których można dostrzec i takie ze ślepymi oknami, czyli tzw. blendami. W centrum Rynku znajduje się XIV-wieczny ratusz. To jeden z piękniejszych takich zabytków w Polsce. Starannie odrestaurowany, zachwyca bogatymi renesansowymi zdobieniami. Równie piękne są wnętrza budynku. Zachwyt wzbudzają szczególnie Sala Rajców oraz Wielka Sala Stropowa.

Spacer uliczkami Brzegu pozwala dostrzec liczne piękne budowle secesyjne, wśród nich koniecznie trzeba zobaczyć wille na ul. Piastowskiej. Warto też chwilę odpocząć nad Odrą. To dzięki tej rzece Brzeg stał się tak ważnym i pięknym miastem.

image sources

  • brzeg: Jerzy Strzelecki - Praca własna