Łańcut – miasto pełne atrakcji

Jeśli szukamy malowniczo położonego miasta z wieloma zabytkami, Łańcut stanowi wymarzone miejsce na wyjazd. Położony w województwie podkarpackim, znajduje się na pograniczu Pradoliny Podkarpackiej i Pogórza Rzeszowskiego. Może się pochwalić ciekawą i dramatyczną historią oraz wieloma pięknymi atrakcjami.

Miasto jest siedzibą władz gminy i powiatu. Liczne zakłady przemysłowe oraz szlak tranzytowy prowadzący na Ukrainę sprawiają, że Łańcut prężnie się rozwija. Najczęściej jednak miejscowość ta kojarzy się Polakom ze wspaniałym kompleksem parkowo-pałacowym. Każdego roku tysiące turystów przybywają tu, aby go zwiedzić. W latach 1629-1641 Stanisław Lubomirski wybudował zamek razem z fosą i fortyfikacjami. Dzisiejsza budowla wygląda nieco inaczej z powodu przebudowy, którą w XVIII wieku przeprowadzili Marszałek Wielki Koronny Stanisław Lubomirski wraz z żoną Izabelą z Czartoryskich. Park krajobrazowy wokół zamku to właśnie zasługa księżnej. Kompleks zamkowy znalazł się w programie „Szlaki zamków Europy Środkowo-Wschodniej”, który organizuje UNESCO.

Przy okazji zwiedzania imponującego zamku warto odwiedzić pobliską storczykarnię. Można tam oglądać zachwycające okazy egzotycznych kwiatów. Założycielem Łańcuta był sam Kazimierz Wielki. W roku 1349 zostało lokowane na prawie magdeburskim. Zamieszkiwali je głownie osadnicy z terenów niemieckich. W trakcie II wojny światowej mieszkańcy Łańcuta doświadczyli ciężkich represji, które skupiły się zwłaszcza na przedstawicielach ludności żydowskiej. Świadectwem pamięci o Żydach zamieszkujących miasto są dwa cmentarze żydowskie i synagoga. Na starszym z cmentarzy, powstałym w XVII wieku, znajduje się grób cadyka Naftali Horowitza. Łańcut może się pochwalić wyjątkowym miejscem na mapie Polski – Muzeum Gorzelnictwa. Można tam poznać dzieje gorzelnictwa w Łańcucie i innych miejscowościach. Wśród zbiorów znajdziemy stare dokumenty i zdjęcia, oryginalne etykiety oraz urządzenia i maszyny, których kiedyś używano do produkcji alkoholu.

Przebywając w Łańcucie nie można pominąć zwiedzenia uroczego Rynku. Zabudowa składa się z pochodzących z XVII wieku, a przebudowywanych w wiekach XIX i XX, kamieniczek. To nie koniec atrakcji. Łańcut oferuje również możliwość uczestniczenia w Festiwalu Muzycznym, który odbywa się w maju każdego roku i stanowi święto dla fanów muzyki kameralnej.