W krainie szkła, zabytków i nafty

Krosno to jedno z piękniejszych miast położonych na południowo – wschodnich krańcach naszego kraju.  Miasto ze wspaniałą historią, której pamiątki możemy aktualnie podziwiać. O świetności grodu świadczy szczególnie staromiejska zabudowa, z licznymi zabytkowymi kamieniczkami wokół Rynku, zachowany przedwieczny układ urbanistyczny oraz liczne świątynie. Krosno jest chętnie odwiedzane również przez miłośników historii przemysłu – pasjonatów szklanej twórczości czy osoby śledzące rozwój przemysłu naftowego.

To niegdyś wojewódzkie miasto położone jest nad Wisłokiem, na granicy Pogórza i Beskidu Niskiego. Blisko stąd w Bieszczady oraz do granicy ze Słowacją. Można tu dojechać nieźle utrzymanymi drogami o znaczeniu krajowym i wojewódzkim czy linią kolejową. Najbliższe lotnisko znajduje się w podrzeszowskiej Jasionce.

Wśród najciekawszych zabytkowych świątyń ulokowanych w centrum miasta wymienia się cieszący oczy wystawnym barokowym wnętrzem kościół Farny pw. Św. Trójcy oraz kościół i klasztor Franciszkanów ze znajdującymi się tam imponującymi renesansowymi  nagrobkami. Inną znaczącą budowlą o bogatej przeszłości jest wzniesiony w XVII wieku klasztor Jezuitów, obecnie mieszczący Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Wśród zabytkowych krośnieńskich obiektów trzeba także wymienić liczne pałace i cmentarze.

Główną atrakcją Krosna pozostaje jednak od lat niespotykane gdzie indziej Centrum Dziedzictwa Szkła. To bardzo ciekawy obiekt, w którym w interaktywny sposób przekazywana jest wiedza na temat hutnictwa szkła i szklanej współczesnej twórczości użytkowej. Ponadto w niedalekiej Bóbrce na pasjonatów historii przemysłu czeka skansen przemysłu naftowego z bardzo bogatą kolekcją maszyn i urządzeń niezbędnych do dokonywania odwiertów i wydobywania ropy naftowej w XIX i XX wieku.
W bezpośrednim sąsiedztwie Krosna znajdują się również urokliwe uzdrowiska w Iwoniczu i Rymanowie, dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz ruiny zamku w Odrzykoniu, w którym rozgrywała się intryga opisana przez Aleksandra Fredrę w „Zemście”.