Białowieża

Białowieża to wieś położona w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. Wieś otoczona jest Białowieskim Parkiem Narodowym, dlatego też w Białowieży znajduje się Białowieska Stacja Geobotaniczna należąca do Uniwersytetu Warszawskiego. Cztery kilometry na południowy-wschód od Białowieży od kilku lat jest przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów z Białorusią.

Białowieża to kraina dworków królewskich. Pozostałości jednego z nich odkryto ponad 10 lat temu na terenie Starej Białowieży. Prawdopodobnie zatrzymywali się w nim niegdyś Zygmunt August oraz Stefan Batory podczas polowań na terenie Puszczy Białowieskiej. Jeszcze wcześniej archeolodzy odkryli istnienie innego dworu myśliwskiego na terenie parku pałacowego. W nim najprawdopodobniej mieszkali kiedyś Władysław IV Waza i Jan Kazimierz.
W XIX wieku car Aleksander III zlecił zbudowanie pałacu na miejscu dworu. Pałac stał się jednocześnie rezydencją cara na czas polowań. W następnych latach zdecydowano się dobudować dworzec nieopodal pałacu. Dzięki tej inwestycji Aleksander III mógł przyjeżdżać na jesienne polowania razem z rodziną koleją. Obecnie na tym miejscu znajduje się dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego, muzeum przyrodnicze i kompleks hotelowo-restauracyjny.

Białowieża przyciąga tylu turystów dzięki parkowi narodowemu, który wraz z terenem puszczy został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz kilku hoteli, turyści mogą zatrzymać się w jednej z kilkudziesięciu gospodarstw agroturystycznych. Sporą część turystów stanowią cudzoziemcy. W Białowieży bardzo rozwinięta jest turystyka rowerowa a miłośników zwierząt przyciąga Rezerwat Pokazowy Żubrów.

Oprócz atrakcji przyrodniczych Białowieża posiada wiele innych zabytków. Należą do nich m.in. : Prawosławna Cerkiew św. Mikołaja, gdzie znajduje się ikonostas z chińskiej porcelany. Do interesujących miejsc należą także skansen z drewnianymi domami ludności ruskiej, stacja kolejowa Białowieża Towarowa oraz Park Pałacowy.