Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to przepiękna, zielona okolica zachwycająca bogactwem naturalnego piękna. Oprócz mnóstwa sosen i świeżego powietrza jego nieodłączną częścią są malownicze jeziora i rzeki. Bory Tucholskie wzięły swoją nazwę od największego sosnowego kompleksu w Polsce, noszącego tę samą nazwę. Ponad trzy tysiące kilometrów zieleni to doskonałe miejsce na wypoczynek na świeżym powietrzu zarówno w ciepłe jak i zimne dni.

Bory Tucholskie z pewnością podbiją serca amatorów leśnych spacerów i zbieraczy grzybów. Na ogromnej leśnej przestrzeni bez trudu można znaleźć całe połacie usłane kurkami, koźlakami czy borowikami szlachetnymi. Można tu nawet spotkać coraz rzadziej spotykane kanie i niezwykle rzadkie już rydze. Entuzjaści zbierania owoców leśnych również nie będą zawiedzeni, leśne polanki uraczą ich mnóstwem słodkich owoców.

Czyste zbiorniki wodne również sprzyjają wielu rodzajom rozrywek. Wędkowanie, pływanie kajakami i rowerami wodnymi czy zwyczajne wylegiwanie się na zielonej plaży to doskonały sposób na relaks. Fani zieleni powinni koniecznie odwiedzić założony w 1827 roku rezerwat przyrody Cisy Staropolskie, w którego mieszanych lasach można spotkać olchy, jesiony, dęby, sosny czy piękne brzozy, wśród których istnieją ponad cztery tysiące kilkusetletnich drzew.

Bory Tucholskie to jednak nie tylko jeziora i lasy, ale także spory kawałek historii. Znane w rejonach województwa kujawsko-pomorskiego pozostałości po Raciąskim Grodzie, a także historyczne muzeum w Tucholi czy zamek w Chojnicach to tylko niektóre z mnóstwa wartych do odwiedzenia miejsce. Bogata historia regionu i liczne obchody rocznic z nimi związane sprawią, że w każdej części roku na terenach Borów Tucholskich można przeżyć atrakcyjną przygodę zarówno z samą naturą jak i historią tych niesamowitych, zielonych okolic.

Do wartych odwiedzenia miejsc warto dodać również akwedukt w Fojutowie, będący największą i najdłuższą budowlą tego typu. Zbudowany w 1848 roku za pomocą przęsła łączy kanały Brdy, rozprowadzając wodę na pobliskie tereny, podczas gdy w jego tunelu wartko płynie Czerska Struga. To niezwykły, warty zobaczenia widok wzorowany na klasycznej Rzymskiej architekturze.