Malbork – gotycka perła Polski

Malbork to miasto powiatowe, położone w województwie pomorskim nad rzeką Nogat. Miejscowość zamieszkuje niecałe 40 tys. mieszkańców. Malbork znany jest przede wszystkim z wspaniałego Zamku, monumentalnie umiejscowionego na wzgórzu, jednak to nie jedyna atrakcja miasta. Przyjrzyjmy się bliżej, co ma do zaoferowania zarówno w letnie, jak i nieco chłodniejsze miesiące.

Historia gotyku
Wspomniany już Zamek Malborski stanowi niesamowitą wartość. Fakt, że w 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, podkreśla jego historyczne walory. Tego obiektu nie można pominąć podczas zwiedzania północnej Polski. Historia gotyckiej budowli rozpoczęła się XIII wieku, natomiast ostateczny kształt uzyskała w XV w. W wyniku działań zbrojnych i wojen, zamek był dewastowany i niszczony, jednak umiejętnie odbudowany jest jednym z najbardziej wartościowych obiektów architektury gotyckiej w Europie. Ze względu na rozległość budowli, na jego zwiedzanie warto przeznaczyć cały dzień.

Stare Miasto
Na uwagę niewątpliwie zasługuje również budowla Ratusza Miejskiego, wzniesiona w XIV wieku, a także mury obronne miasta oraz Brama Mariacka oraz Brama Garncarska, utrzymane w bardzo dobrym stanie. Gotyckie ślady budowniczy miasta pozostawili również w obiektach użytkowych – dworcu kolejowym oraz wieży ciśnień. Wśród budownictwa sakralnego warto wymienić Kościół św. Jana z drugiej połowy XIV wieku.

Nie tylko zabytki
Położenie Malborka nad rzeką Nogat pozwala na odpoczynek i relaks na łonie natury. Dużą atrakcję stanowią rejsy widokowe po rzece. Przy słonecznej pogodzie nie możemy pominąć przystani jachtowej i kąpieliska miejskiego, wyposażonego w atrakcje dla dzieci, młodzieży oraz całych rodzin – boiska, trampoliny czy wypożyczalnie sprzętu wodnego. W deszczową pogodę Malbork może poszczycić się interesującymi kawiarniami, restauracjami i pubami. Fani sportu również nie będą zawiedzeni, miasto proponuje grę w kręgle, park linowy, ściankę wspinaczkową, natomiast zimą – lodowisko.
Malbork, znany przede wszystkim z zamku krzyżackiego, może okazać się bardzo interesującym miastem na dłuższy pobyt. Zachęcamy, aby  zagłębić się w jego gotyckich czeluściach.