Ogrodzieniec – perła w koronie Jury

Ogrodzieniec wciąż pozostaje jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nie ma w tym nic dziwnego, ta malownicza wioska oferuje wiele atrakcji, stanowiąc przy tym esencję Jury. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy historii, przyrody oraz aktywnego wypoczynku.

Położenie
Wieś Ogrodzieniec położona jest w województwie śląskim, w samym centrum Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ze względu na lokalizację, Ogrodzieniec stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania dalszych zakątków wyżyny. Liczne szlaki turystyczne (piesze i rowerowe), dają możliwość poznania uroków okolicznych lasów, stanowiących część Rezerwatu Orlich Gniazd. Dogodne położenie ma znaczny wpływ na możliwości dojazdu. Od Zawiercia, Ogrodzieniec jest oddalony w odległości nieprzekraczającej 10 km. Komunikację ułatwia też dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, która sama w sobie stanowi sporą atrakcję – malownicze widoki i wspaniale wyprofilowane, liczne zakręty, zachęcają do pokonywania kolejnych kilometrów.

Atrakcje
Prawdziwą perłą w koronie Ogrodzieńca jest zlokalizowany w Podzamczu zamek Bonerów, potocznie nazywany zamkiem Ogrodzieniec. Do zwiedzania udostępniony został niemal każdy fragment warowni, wliczając w to wieżę. Ruiny położone są na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (504 m n.p.m.), zatem stanowią doskonały punkt widokowy, odsłaniający niesamowity krajobraz Wyżyny.
Ogrodzieniec słynie też z tzw. Skalnego Miasta. Licznie nagromadzone w tym miejscu ostańce od lat przyciągają miłośników wspinaczki, zarówno tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem, jak i bardziej zaawansowanych wspinaczy.

Na miłośników adrenaliny czeka też Park Linowy, składający się z mostków i belek podwieszonych na dużej wysokości – wspaniała atrakcja dla tych, którzy chcą sprawdzić granice swojej odwagi.
Rozrywką dla całej rodziny jest Park Miniatur. Przedstawione w nim makiety to idealne odwzorowanie wszystkich zamków, znajdujących się na szlaku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.