Żywiec

Żywiec położony jest w południowej Polsce, między Beskidem Małym a Beskidem Żywieckim. Żywiec posiada powierzchnię około 50 km2 i liczy około 32 tysiące mieszkańców. Wznosi się na wysokości od 344 do 400 m n. p. m. Miasto znajduje się w województwie śląskim, nad rzekami Sołą i Koszarawą. Historycznie Żywiec leży w Małopolsce i graniczy z gminami: Czernichów, Gilowice, Lipowa, Łękawica, Łodygowice, Świnna, Radziechowy-Wieprz. Miasto składa się z 8 dzielnic: Zabłocie, Śródmieście, Sporysz, Rędzina, Podlesie, Oczków, Moszczanica, Kocurów-Koleby.

Na terenie miasta znajdują się obiekty przyrodnicze m. in. park zamkowy ze starymi i egzotycznymi drzewami i pomnikami przyrody, rezerwat przyrody „Grapa”, torfowisko wysokie na zachodniej części Gorca, północno-zachodnia część Gorca (rzadkie gatunki roślin m. in. obuwnik pospolity, tojad lisi). Żywiec znany jest z dobrego piwa (browar znajduje się w południowej części miasta). Co roku w Żywcu odbywa się impreza folkowa – Dni Kultury Beskidzkiej. W tym czasie można zobaczyć zespoły folklorystyczne z kraju i zagranicy.

Najciekawsze zabytki znajdują się przy Rynku. Jest to konkatedra Narodzenia NMP, która mieści się przy ulicy Zamkowej oraz baszta z połowy XV wieku. Będąc w Żywcu warto zobaczyć Muzeum Browaru przy ulicy Browarnej, zamek w Żywcu oraz Pałac Habsburgów z którego roztacza się widok na park zamkowy. W bliskiej odległości od żywieckiego Rynku znajduje się kościół św. Krzyża. Miasto jest ośrodkiem turystycznym. Niedaleko znajduje się Jezioro Żywieckie. To zbiornik retencyjny, który powstał na Sole w 1966 roku. W okresie letnim można tu popływać żaglówką. Znajdują się tu szkoły żeglarskie i wypożyczalnie sprzętu wodnego. W okolicach Żywca można tu uprawiać sporty zimowe (ośrodki w Korbielowie, Zwardoniu, Szczyrku, a także turystykę pieszą (pasma górskie Beskid Mały, Śląski, Żywiecki). Dla turystów dostępne są szlaki nizinne. Jest to „Szklak Wyzwolenia Żywca”, „Szlak Najazdu Szwedzkiego”. W odległości około 12 kilometrów od miasta znajduje się lotnisko.