Sandomierz nad Wisłą – odpoczynek w cieniu miasta

Urokliwe położenie Sandomierza na wzgórzach tuż nad brzegiem Wisły, atrakcyjna, zabytkowa zabudowa Starego Miasta oraz ciekawa historia czynią go niewątpliwie wartym zobaczenia. Sandomierz będzie nas zachwycał zarówno podczas krótkiego, kilkugodzinnego pobytu, jak i w trakcie dłuższego zwiedzania.

Turystyczne, a jednocześnie spokojne
Sandomierz to średniej wielkości miejscowość powiatowa, położona w województwie małopolskim, w Nizinie Nadwiślańskiej. Aktualnie miasteczko zamieszkuje około 25 tysięcy mieszkańców. Walory turystyczne z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów, dzięki czemu w Sandomierzu prężnie rozwija się baza gastronomiczna i noclegowa. Nie czyni go to jednak typowym kurortem turystycznym. To miejsce dla osób chcących odpocząć z dala od zgiełku, a jednocześnie zwiedzać i korzystać z uroków miejskiej architektury.

Historyczna zabudowa
Będąc na sandomierskiej starówce, warto bez celu pokluczyć po jej ulicach i chłonąć klimat królewskiego miasta. Koniecznie należy zobaczyć bramę Opatowską z XIV wieku – ostatnią, dobrze zachowaną bramę murów obronnych miasta, ufundowaną przez Kazimierza Wielkiego. Kolejny istotny zabytek to Ratusz, którego główna bryła, kilkukrotnie przebudowywana w późniejszym czasie, powstała w połowie XIV wieku. Nie można przejść obojętnie obok Zamku Kazimierzowskiego, który obecnie jest siedzibą Muzeum Okręgowego. Dla miłośników przygód i tajemnic, ciekawostką będzie przejście turystyczną trasą podziemną. Rozbudowany system magazynów i piwnic, który powstał w XIII-XVI wieku to dobrze zachowane dziedzictwo mieszczańskiego życia w tamtych latach. Wśród budowli sakralnych, z pewnością warto odwiedzić Katedrę p.w. Narodzenia Marii Panny i bł. Wincentego Kadłubka, a także kościoły – św. Jakuba oraz św. Pawła.

Walory naturalne
Po spacerach w otoczeniu miejskiej zabudowy, warto skorzystać z naturalnego piękna Sandomierza. Na szczególną uwagę zasługuje wąwóz Królowej Jadwigi – przykład wąwozu lessowego o 500 m głębokości. Przy odrobinie dobrej chęci można wdrapać się na Góry Pieprzowe i podziwiać piękną, nadwiślańską panoramę.