Gierłoż – zabytek II wojny światowej

Gierłoż to malutka osada położona na lesistym terenie, na trasie z Giżycka do Kętrzyna w województwie warmińsko-mazurskim. Przypadkiem trudno tam trafić, jednak zamysł stworzenia w takim właśnie miejscu ważnego centrum dowodzenia Adolfa Hitlera podczas II wojny światowej ukazuje nam Gierłoż w zupełnie nowym świetle. Odwiedziny Wilczego Szańca to nie lada gratka dla miłośników tematyki wojennej. Na najmłodszych natomiast czeka park rozrywki Mazurolandia.

Miejsce zapisane w historii
Wilczy Szaniec w Gierłoży to miejsce, do którego trzeba przyjechać przemierzając Warmię i Mazury. To miejsce wyjątkowo historyczne, a jednocześnie pokazujące siłę i przemijalność III Rzeszy. Kwatera Wolfschanze była jedną z trzech kwater głównych, umiejscowionych na terenie obecnej Polski. Oprócz okolic Kętrzyna, Hilter wybudował tego typu posiadłości w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego oraz Strzyżowa. Miasteczko, umiejętnie zamaskowane pośród leśnych gęstwin, niemal niezauważalne z powietrza, składa się aż z 200 budynków różnego przeznaczenia. Wśród nich znajdowały się lotniska, elektrownia, dworzec – ciężko wyobrazić sobie ogrom działań infrastrukturalnych i inwestycyjnych na tamte czasy, aby pośród głuszy wybudować tego typu kompleks. Bunkry wykonane z grubych, żelbetonowych ścian i dachów są udostępniane do zwiedzania. Ważnym historycznym wydarzeniem, które miało miejsce w Wilczym Szańcu jest nieudany zamach na Adolfa Hitlera w 1944 roku.

Gierłoż od radosnej strony
Dużą atrakcją dla najmłodszych jest Mazurolandia. To duży kompleks rozrywkowy, w którym znajdziemy park miniatur najbardziej znanych budowli północno-wschodniej Polski, warsztaty plastyczne, a także aktywności na świeżym powietrzu – trampoliny, piłki wodne, przejażdżki ciuchcią i wiele innych. Kolejna gratka dla fanów militariów to poligon i wystawa przedmiotów używanych podczas II wojny światowej. Natomiast miłośnicy średniowiecza mogą przenieść się do grodziska rycerskiego, gdzie po przywdzianiu kolczugi oddadzą strzały z prawdziwego łuku lub kuszy.