Lidzbark Warmiński – historyczna stolica Warmii

Niegdyś stolica Warmii, położona w północno-zachodnim rejonie województwa warmińsko-mazurskiego, teraz bardzo urokliwe miasteczko, którego perełką jest Zamek Biskupów Warmińskich. Jednak Lidzbark Warmiński to nie tylko gotycka budowla, przyjrzyjmy się, co ma nam do zaoferowania podczas kilkudniowego pobytu.

Niewielkie, ale urokliwie
Lidzbark Warmiński aktualnie zamieszkuje około 17 tysięcy mieszkańców. Latem zamienia się jednak w tętniącą życie turystyczną mekkę. Dzieje się tak głównie za sprawą pięknego zamku z XIV wieku. Część zamku przeznaczona do zwiedzania budzi podziw zagranicznych turystów, uznających go za jeden z ważniejszych punktów na mapie architektury gotyckiej w Europie. Zamek w Lidzbarku umiejscowiony na Szlaku Zamków Gotyckich to dobra kontynuacja zwiedzania po pobycie w Olsztynie, Nidzicy czy Rynie. Na szczególną uwagę zasługują sklepienia piwniczne, krużganki na dziedzińcu, a także pięknie zachowane pomieszczenia reprezentacyjne, m. in. kaplica św. Katarzyny, jadalnia, sala sądowa czy biblioteka. Obok Zamku znajdziemy odrestaurowaną część zabudowań, przeznaczoną na czterogwiazdkowy hotel – z pewnością warto przyjrzeć mu się bliżej. To idealne połączenie historii z nowoczesnością, z zachowaniem gustu i dobrego smaku.

Spacer po starówce
Będąc w Lidzbarku Warmińskim, warto wstąpić na smaczny obiad lub aromatyczną kawę do jednej z restauracji na starym mieście. Po drodze zwraca naszą uwagę Wysoka Brama z XV wieku, zabytkowe kamienice oraz Kolegiata św. Piotra i Pawła. Dużą barokową atrakcją jest Oranżera Krasickiego – letni pałacyk biskupów.

Relaks w termach i nad wodą
Niedawno otwartą atrakcją są Termy Warmińskie – duży kompleks hotelowy z szerokim zapleczem basenowym oraz SPA, wykorzystującym naturalne źródła termalne. To unikatowy w tej części Polski obiekt, którego warto odwiedzić zarówno latem, jak i w chłodniejsze miesiące. Umiejscowienie miasta w otoczeniu dwóch rzek – Łyny i Symsarny zachęca do korzystania z uroków wody, rekreacyjnych spływów kajakowych czy spacerów w zielonym otoczeniu.