Co warto zobaczyć w Wągrowcu?

Wśród wielkopolskich miast na szczególną uwagę zasługuje Wągrowiec. Jest to miasto powiatowe, leżące w dolinie rzek Nielby i Wełny. Według danych z 2011 roku zamieszkuje je 25 313 osób. Jeśli planujecie wybrać się do tego wyjątkowego miasta, założonego w 1300 roku, koniecznie przeczytajcie, co można w nim zobaczyć.

Historia
Założony ponad 715 lat temu Wągrowiec ma bogate tło historyczne. W 1319 roku został kupiony przez zakon cystersów. W 1396 roku Cystersi przenieśli się na stałe do Wągrowca, dzięki czemu miasto nieustannie kojarzone jest z zakonem cystersów łekneńskich, których nazwa pochodzi od ich poprzedniej siedziby, czyli Łekna. Również historyczny ród Pałuków wywodzi się z tego regionu. Z Wągrowcem związani byli sławni ludzie, w tym słynny tłumacz Biblii Jakub Wujek oraz młodopolski pisarz i poeta Stanisław Przybyszewski.

Zabytki i ciekawe miejsca
Będąc w Wągrowcu, nie można pominąć pięknych i słynnych zabytków, wśród których znajdziemy:
Kościół poewangelicki – powstały w latach 1835-1837, przekazany w 1945 roku Kościołowi Rzymsko-Katolickiemu w zamian za kościół poklasztorny, który został spalony przez Niemców. Obecnie pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła.
Pomnik księdza Jakuba Wujka – wykuty z piaskowca pomnik słynnego tłumacza Pisma Świętego i mieszkańca Wągrowca został postawiony w 1973 roku.
Bunkier z czasów II wojny światowej – miłośników pozostałości po II wojnie światowej z pewnością ucieszy fakt, że w Wągrowcu można znaleźć umocnienie obronne typu A z 1939 roku. Umiejscowione jest przy ul. Rogozińskiej, przy moście nad rzeką Strugą Gołaniecką. Bunkier został stworzony przez żołnierzy 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty z 26 Dywizji Piechoty w ramach Armii „Poznań”.
Muzeum Regionalne – budynek, w którym mieści się muzeum pochodzi z końca XVIII wieku. Był to niegdyś dom opata cystersów wągrowieckich. Znajduje się w nim ponad 3500 eksponatów. Muzeum organizuje także coroczne dwudniowe Wągrowieckie Festyny Cystersów.
Wieża widokowa – panoramę Wągrowca można podziwiać z wieży widokowej, odrestaurowanej w 2008 roku. Wieża należy do Izby Tradycji Pożarnictwa Ochotniczej Straży Pożarnej, dzięki czemu oprócz tarasu widokowego możemy również podziwiać zabytkowe stroje i pojazdy strażackie.

Wągrowiec jest idealnym miejscem dla miłośników historii, czasów II wojny światowej oraz tych, którzy interesują się historią zakonów i religii.

image sources

  • wagrowiec: By Szymek135 (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons