Szamotuły

Szamotuły to miasto położone na terenie województwa wielkopolskiego, na Pojezierzu Wielkopolskim. Znajduje się tam jednocześnie siedziba powiatu i gminy Szamotuły. Jest to miasto małej wielkości, mieszka tam ok. 20 tys. mieszkańców. Oddalona jest ona od Poznania o 35 km.

Nazwa miasta Szamotuły według legendy pochodzi od nazwy rzeki Sama, nad którą miasto leży. Miasto powstało na suchych, bagiennych kępach na terenach nadrzecznych. Miasteczko najprężniej rozwijało się na przełomie XVI i XVII wieku. Wtedy to osiągnęło szczyt gospodarczy i liczba ludności wzrosła prawie trzykrotnie. Na terenie Szamotuł istniało kilkanaście cechów, które skupiały okolicznych rzemieślników. W tych czasach miasto słynęło z produkcji sukna. Obecnie w Szamotułach istnieje ulica Sukiennicza, gdzie niegdyś zlokalizowane były 3 manufaktury. Duża część sukna była eksportowana do Rosji, Niemiec i Szkocji. Materiały cieszyły się taką popularnością, ponieważ były bardzo barwne i najwyższej jakości.

Następnie w XIX wieku na placu Sienkiewicza powstał ewangelicki kościół, który z niewyjaśnionych powodów został wkrótce zburzony. Nieopodal kościoła znajdował się także cmentarz, który zlikwidowano kilkadziesiąt lat temu. W XIX wieku Szamotuły umieszczone zostały na ważnym szlaku kolejowym łączącym Poznań ze Szczecinem. Na terenie Szamotuł funkcjonowała w tamtym czasie bardzo znana Cukiernia Szamotulska, która wkrótce rozwinęła się i rozbudowała o fabrykę. Bardzo znaczącym przedsiębiorstwem była także Meblarnia Braci Koerpel. Ciekawym budynkiem jest także młyn żytni przy ulicy Młyńskiej, który obecnie jest budynkiem mieszkalnym.
Sam układ urbanistyczny Szamotuł, który rozwijał się od XIV wieku uznany jest jako zabytek. Na szczególną uwagę turystów zasługuje bazylika kolegiacka Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa. Na terenie Szamotuł znajduje się także zespół klasztorny oraz zespół zamkowy Górków. W jego skład wchodzi wieża mieszkalna nazywana Basztą Halszki, oficyna, park z fosą i wałami a także sam zamek.

image sources

  • szamotuly: pl [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons