Tuczno – miejscowość z trzema jeziorami

Położone w województwie zachodniopomorskim Tuczno to niewielkie, niespełna dwutysięczne miasteczko. Niewielkie, ale za to o długiej historii, ponieważ pierwsze wzmianki o Tucznie pojawiły się już na początku XIV wieku, a w 1331 r. miejscowość dostała prawa miejskie. Wojenne zawieruchy sprawiły, że wiele zabytków zniknęło z powierzchni ziemi, ale mimo to warto Tuczno odwiedzić.

Położone w pobliżu Drawieńskiego Parku Narodowego stanowi świetną bazę wypadową do poznania tego ciekawego zakątka. Uroku miastu dodają trzy piękne jeziora – Zamkowe, Tuczno i Liptowskie (zwane też Jeziorem Lubiatowo). To stwarza znakomite warunki rekreacyjne. W samym mieście znajdują się dwa interesujące rezerwaty przyrody: Mszary Tuczyńskie i Leśne Zdroje.

Jednak nie samą przyrodą Tuczno słynie. Koniecznie trzeba zobaczyć zamek Wedlów. Jego najstarsza część pochodzi z XIV wieku. Później zamek był sukcesywnie rozbudowywany i przebudowywany. W II połowie XX wieku zamek wyremontowano, przywracając mu świetność. Dziś mieści się w nim Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wokół zamku rozciąga się XIX-wieczny park krajobrazowy ze wspaniałym starym drzewostanem.

Rynek Tuczna to pamiątka po wojennych zniszczeniach. Nie ma przy nim żadnego budynku. Jedynie pusty plac. Wyróżnia się za to gotycki kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, otoczony solidnym murem. Szczególne wrażenie robi potężna wieża, przykryta cebulastym hełmem. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na piękne sklepienia i barokowy wystrój.

Niewiele zachowało się z XVII-wiecznego cmentarza żydowskiego. Ostały się jedynie pojedyncze nagrobki, które ocalały po dewastacji, jaka miała miejsce w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Tuczno i okolice to teren wyjątkowo ciekawy dla miłośników fortyfikacji. To właśnie tu przebiegał słynny Wał Pomorski. Część bunkrów została wysadzona, ruiny można oglądać m.in. w przyzamkowym parku. To, co ocalało, daje jednak pojęcie, jak wielkie to było założenie obronne. Warto przyjechać i poszukać tajemniczych ruin i podziemi Wału Pomorskiego.

image sources

  • tuczno: By Robert Rydwelski (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons